Dříve zde žila mezi českým obyvatelstvem početná židovská menšina. Na východ od obce se nachází židovský hřbitov z pol. 18. stol. s náhrobky z 19. stol. Dřevěná roubená synagoga z neznámé doby vyhořela v roce 1928.
Nejvzdálenější místní částí Studené jsou asi 10 km jižním směrem vzdálené Olšany. Ves je poprvé v písemných pramenech uváděna v roce 1351, kdy ji drželi vladykové z Olšan (Jeneč z Olšan). Patrně již tehdy zde stávala tvrz, o které je první písemná zmíňka z roku 1521, kdy byla převáděna na rod Babků z Meziříčka. Tvrz byla později přeměněna na dvoukřídlý barokní zámek. Roku 1721 koupili Olšany Bruntálští z Vrbna a zámek se změnil jen v sídlo hospodářského úředníka. Roku 1787 prodali Osteinové objekt náboženské matici na zřízení kostela a fary. Kostel sv. Václava pak vznikl úpravou vých. zámeckého křídla. Asi v polovině 18. stol. byl založen židovský hřbitov (při silnici na Heřmaneč).
V této místní části žije 86 obyvatel. Dominantou Olšan je kaple Božské srdce a 2 kapličky. V okolí jsou boží muka, 4 kříže a židovský hřbitov. Olšany leží na úpatí kopce, ze kterého je nádherný výhled na jižní část Českomoravské vrchoviny i se samotnou horou Javořice. Přes Olšany probíhá modrá turistická značka a cyklotrasa č. 1118 a 1142.