Na prodej

Věž a kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Starém Městě p.L.

Rozcestník na vzdálenější místa

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Starém Městě pod Landštejnem

Ušlechtilá pozdně gotická stavba, vystavěná nákladem pánů Krajířů z Krajku v letech 1495-1514, trojlodní pseudobazilika s protáhlým, pětibokým presbytářem a s obdélnou sakristií na jižní straně. Presbytář je z vnějšku členěný opěráky, má vysoká hrotitá okna s kružbami a uvnitř s pozdně gotickým kamenným sanktuářem. Hlavní kostelní loď je sklenutá hvězdicovou klenbou, boční lodi pak klenbou síťovou. Žebra vyrůstají přímo ze stěn, bez patek. Ze zařízení vyniká barokní hlavní oltář z roku 1723. V kostele jsou i kamenné náhrobní desky ze 16.a 17.století.

Patří některým majitelům hradu Landštejna, kteří jsou tu pohřbeni. Od stavby kostela je oddělena volně stojící hranolová zvonice, která byla ve 12. a 13.století částí opevnění a je starší než kostel samotný. Následně v 17.století přestavěná. Je vystavěná z lomového kamene. Najdete tu i dvě pozdně barokní plastiky sv.Jana Nepomuckého a sv.Donáta z 18.století.

Nedaleko kostela je kamenný most se dvěma oblouky z doby kolem roku 1800.

Ve Staré Městě bývalo v minulosti početné židovské ghetto. Připomíná je starý židovský hřbitov při potoku Pstruhovci za severním okrajem obce. Je tu řada zajímavých náhrobků, nejstarší z roku 1610.

Další informace získáte na stránce Římskokatolická farnost Staré Město pod Landštejnem.

 

Předpověď počasí v srdci České Kanady

Předpověď počasí