Oblast České Kanady je poměrně bohatá ne nejrůznější balvany i větší skalní útvary. Zde zmíním alespoň několik z nich.
Vysoký kámen
Dříve zvaný též Markův kámen, je nejvyšším bodem (738 metrů nad mořem) Novobystřické vrchoviny (a také České Kanady), která je téměř celá zalesněna. Jedná se o kuželovitý vrchol, na němž se nachází mohutné izolované skalisko, v okolí pak různá zajímavá seskupení balvanů. Původně zde byl zřejmě umístěn jakýsi hraniční mezník a místo možná kdysi sloužilo také pro signalizaci. Najdete jej na obcí Kaproun při červené turistické značce.
Šibenik
Zalesněný kopec východně od Vysokého kamene, významný bod České Kanady (732 metrů nad mořem). Na kuželovitém vrchu se nachází různé skalní tvary - izolované skalky, balvany, skalní bloky. Kousek pod Šibenikem se nachází Terezínská skála, zalesněný vrch s kótou 718 metrů nad mořem.
Čihadlo
Skalní útvary na zalesněném kopci (699,6 metrů nad mořem) u rakouských hranic jihovýchodně od Starého města pod Landštejnem. Na Rakouské straně se zdvihá jeho protějšek Hoher Stein (679 metrů). Na úpatí vrchu Čihadlo při rakouských hranicích se nachází Trojmezní kámen, vytyčující historickou hranici Čech, Moravy a Dolních Rakous.
Graselova sluj
Zajímavé seskupení balvanů, údajné místo úkrytu J. G. Grasela. Místo leží na turistické stezce spojující Slavonice a Český Rudolec.
Schillerovy kameny
Na Graselově stezce z Českého Rudolce do Slavonic, poblíž Graselovy sluje, se nachází přírodní úkaz (654 m n. m.) pojmenovaný po známém německém spisovateli Friedrichu von Schillerovi (1759 - 1805). O tomto místě se traduje, že zde tento romantický spisovatel vysedával na kamenech a inspirován místní přírodou a pověstí o loupežníku Grasselovi zde stvořil své slavné dílo Loupežníci. Na památku je do kamene vytesáno jeho jméno.
Stálkov
Skalní město při žluté turistické trase nad Stálkovem. V okolí roztroušené balvany.
Landštejn
Několik balvanů ("obětiště") při červené trase u kapličky nad Landštejnem. V okolních lesích další jednotlivé balvany.
Hamerský vrch
Mezi Číměří a Novou Bystřicí (u obce Hradiště) se vypíná zajímavá skalní hradba na zalesněném vrcholu (606 metrů nad mořem), 120 metrů dlouhá, 17 metrů široká a více než 10 metrů vysoká.
Kamenec a Beistein
Zajímavý skalní útvar, nacházející se jako součást vrcholového hřbetu 1400 metrů východně od obce Číměř. Vrcholovou partii tvoří hřbet orientovaný ve směru východ-západ. Dotyčná skála je izolovaným skalním srubem, který převyšuje kótu 643 metrů. Přístup na vrchol skály je možný pouze od jihu, vrcholová plošina má rozměry 14 x 11 metrů. Archeologickým průzkumem v roce 1996 zde bylo nalezeno 36 úlomků keramiky z 15. století. Na vysokém skalním bloku stával kdysi blíže neznámý dřevěný hrádek či strážnice, zřejmě kontrolující zemskou stezku. Historické zprávy o lokalitě neexistují, archeologicky je její existence kladena právě do 15. století. V těsné blízkosti se nachází číměřský lom.
Skalka
Vrch v jiterských lesích mezi Kunžakem a Zvůlí, s nadmořskou výškou 703,3 metrů. Najdete na něm zajímavé žulové balvany a v okolí možná i několik mravenišť. Kolem vrchu vede modrá turistická značka. Při nedalé červené značce směrem na Zvůli narazíte na majestátní dolmen.
Trkal
Jeden z nejvýznamnějších viklanů u nás. Viklany se vyznačují tím, že spočívají jen nepatrnou plochou na svém podloží a i malou silou je možné jimi hýbat. Tento viklan se již bohužel nepohybuje, neboť byl v roce 1910 rozhýbán dětmi na školním výletě natolik, že byl vychýlen ze svého přirozeného těžiště. V lidových bájích je také spojován s řáděním čertů. Najdete jej v lese při modré trase asi půl kilometru jihovýchodně od obce Suchdol u Kunžaku.
Zvůle
V lesích v okolí rybníka Zvůle nalezneme mnoho zajímavých žulových balvanů, mezi nimi i skutečné obry či různá zajímavá seskupení, vč. tzv. Ďáblovy prdele.
![]() |
![]() |
![]() |
Adam a Eva
Zajímavě pojmenovaný vrch (704 metrů nad mořem) tvoří spolu s blízkými kopci Větrov (713,5 metrů nad mořem) a Starohuťský vrch (703,9 metrů nad mořem) nejvyšší vrcholky při státní hranici s Rakouskem. Všechny tři kopce jsou zalesněné.
Bukový vrch
Mezi Stálkovem a Matějovcem, 720,9 metrů nad mořem. Zalesněný vrch, jeden z nejvyšších v České Kanadě. Kolem něj vede z jedné strany cyklostezka č. 1004, z druhé strany modrá turistická značka.
Jelení vrch
Na cestě mezi Novou Bystřicí a Landštejnem, tam kde se stýká modrá turistická značka s hranicí rozvodí Labe - Dunaj, se tyčí 708,6 metrů (nad mořem) vysoký vrch. Na něm i v okolí kolem něj můžete nalézt mnoho zbytků bývalého československého opevnění.
Kunějovský vrch
Uprostřed České Kanady, nedaleko obce Senotín, ve výšce 724 metrů nad mořem nad zalesněný vrch vystupuje daleko viditelná věžovitá stavba.
Lískovec
Vrch nad Hrutkovem u Jindřichova Hradce (561,8 metrů nad mořem) s dalekým výhledem na Novobystřickou vrchovinu, Novohradské hory, Jindřichohradecko a Javořici.
Pokud vás kamenné útvary zajímají, doporučuji k nahlédnutí Krajinu bez hranic.