Na prodej

ostatní zajímavé balvany České Kanady

Rozcestník na vzdálenější místa

Přírodní park Česká Kanada

Česká Kanada je vžitý název pro území ležící v Jihočeském kraji na pomezí historických zemí Čech a Moravy zhruba mezi městy Nová Bystřice a Slavonice a obcí Kunžak. Nachází se v jihovýchodní části okresu Jindřichův Hradec. Právě pro přírodní charakter krajiny, početné vodní hladiny a rozsáhlé lesní komplexy, i pro poněkud sychravější podnebný ráz, je tato oblast nazývána Českou Kanadou.

V roce 1994 zde byl vyhlášen bývalým okresním úřadem v Jindřichově Hradci přírodní park o rozloze 283 km², vyhlášení bylo zrušeno novým nařízením parku Jihočeským krajem v roce 2004 [1], součástí nařízení je i podrobná mapa parku [2].

Pro hrubější upřesnění je možné stanovit hranice Přírodního parku Česká Kanada pomocí silnic. Od hraničního přechodu Nová Bystřice po silnici č. 128 přes Číměř, Horní Pěnu směrem na Jindřichův Hradec. V Jindřichově Hradci za Jiráskovým předměstím se odbočí doprava na silnici č. 164 směrem na Otín, kolem Hospříze na Člunek, kolem Lomů na Kunžak, v Kunžaku se odbočí na silnici č. 151 na Mosty, v Mostech se odbočí doleva na místní silnici (v zimě se neudržuje) do Suchdola (známý z knih Vlasty Javořické), za Suchdolem podél osady Jalovčí doprava na Olšany, v Olšanech doprava na Heřmaneč na silnici 409, směr Lipnice, v Markvarci odbočit doprava na silnici 151, poté odbočit doleva na silnici č. 409 směrem na Český Rudolec, Novou Ves, kolem Rubašova do Slavonic na hraniční přechod. A nakonec po hranici zpět na hraniční přechod Nová Bystřice, možné pouze po rakouských silnicích (Fratres, Reinolz, Brun, Gross-Taxen, Kleintaxen, Illmau, Radschin, Reinberg, Reingers, Hiŕschenschlag). Přírodní park města a vesnice obchází směrem dovnitř parku, viz mapa parku.

Oblast je tvořena žulovou a silně zalesněnou Novobystřickou vrchovinou. Nejvyšším bodem je s výškou 738 metrů Vysoký kámen. Po celé České Kanadě jsou rozesety skalní a kamenné útvary. Poměrně hojné jsou zde i rybníky (Kačležský, Krvavý, Osika, Blato…). Centrem České Kanady je odnepaměti románská zřícenina hradu Landštejn.

Pojem – název Česká Kanada měl poprvé použít spisovatel a novinář, jindřichohradecký rodák Jaroslav Arnošt Trpák v roce 1925. Krajina mu připomínala Kanadu, kterou předtím patrně navštívil.

Krajinu popsal v roce 1928 takto: "přehlížíte nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy. A kamkoliv pohlédnete, všude se lesknou rybníky, široké potoky, točí se řeky, lesnaté kopce řadí se za sebou v nekonečných řadách".[3]

Předpověď počasí v srdci České Kanady

Předpověď počasí