Na prodej

Houbaření

Rozcestník na vzdálenější místa

Oblast České Kanady to je vysněný houbařský ráj.

Kromě několika druhů, které se dnes pěstují uměle, roste většina hub volně v přírodě. Jejich hledání a sbírání je v České republice činností tak populární, že si Češi svým zápalem pro houbaření vydobyli pověst houbařských fanatiků. Tvrdí se, že houbaření je český národní sport, je to fenomén, který ve světě nemá obdoby. Češi také patří k největším odborníkům a znalcům jednotlivých druhů hub.

Ze statistik vyplývá, že přes sedmdesát procent obyvatel České republiky alespoň jednou ročně vyrazí na houby a asi jedna pětina se považuje za vášnivé houbaře. Například v roce 2006 připadalo na jednu českou domácnost 8,2 kg nasbíraných hub. Pro většinu lidí je ovšem houbaření spojeno zejména s pobytem v přírodě a možností relaxace.

Česká houbařská vášeň má hluboké historické kořeny. V české kotlině se houby sbíraly od nepaměti. Houbám se kdysi říkávalo maso chudých. Trhy jich byly plné a mohl si je dovolit každý. Sbírání hub bylo tedy zpočátku důležitým zdrojem obživy, volnočasovou aktivitou a tradicí se stalo až později.

Houbařská sezona v Česku začíná zpravidla v květnu a vrcholí v září. Češi v lesích většinou sbírají jen houby, které dobře znají, a při skladování upřednostňují sušení, tedy nejstarší a nejpřirozenější způsob uchovávání hub.

Houbaření je rozšířeno také v zemích na severovýchod od České republiky (Rusko, Ukrajina, Polsko, Slovensko). V ostatních evropských státech není tato záliba příliš rozvinutá, někde je dokonce sbírání hub zakázáno. Mimo Evropu se lze se sběrem a pěstováním hub setkat zejména v Asii (Čína, Japonsko).
 

http://www.czech.cz   (zdroj)

Předpověď počasí v srdci České Kanady

Předpověď počasí