Na prodej

Rybník Vajgar

Rozcestník na vzdálenější místa

Vajgar (z něm. Weiher, rybník) je rybník v Jindřichově Hradci na Hamerském potoce před ústím potoka do řeky Nežárky. Má plochu asi 45ha a slouží jako zásobárna užitkové vody, ke sportu, rekreaci i k chovu ryb. Hráz a později most jej dělí na severnější Velký Vajgar a Malý Vajgar blíže k Nežárce

Rybník vznikl už před tisíci lety přehrazením potoka, který předtím protéká mnoha dalšími rybníky. První písemná zmínka pochází z roku 1399 a rybník byl dlouho součástí městského opevnění. Část mostu byla padací a na noc se zvedala. Soustavu rybníků na Hamerském potoce v 16. století významně zdokonalil Jan Šťastný Pušperský z Pleši, hejtman a správce panství za Jáchyma z Hradce, a jeho nástupce Jan Zelendar z Prošovic. Kolem roku 1725 byla do Vajgaru svedena městská kanalizace a čistička odpadních vod byla postavena až v roce 1969. Po roce 1990 byl rybník znovu vybagrován a vyčištěn, v roce 2007 byla vyměněna stavidla a vyčištěn i Malý Vajgar.

Rybník je, mimo jiné, také využiván jako sportoviště pro veslování, které zde zajišťuje Veslařský klub Vajgar Jindřichův Hradec, což je nejstarší veslařský klub v Čechách (pochází odtud například světoznámý veslař Václav Chalupa).

 

Předpověď počasí v srdci České Kanady

Předpověď počasí